feng

 • feng2018/10/4

  دکتر حسین صفری ، نرجس صمیمی
  1.عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت
  2.دانشجوی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

  چكيده
  فنگ شويي (به چيني) كه به معناي باد و آب است ، و کاربرد آن در معماری ودکوراسیون داخلی براي پيدا كردن دكوراسيون مناسب و چيدمان درست اشياء در ساختمانهاي مسكوني ، تجاري و باغ و ... می باشد تا بهترين اثر را بر سلامتي ، شادي ، موفقيت و هماهنگي و به طور كلي انرژي مثبت چي داشته باشد. مهم ترين چيزهايي كه بايد رعايت كرد ، پرهيز از بي نظمي و هر گونه انباشتگي ، استفاده از رنگهاي مناسب ، خطوط منحني و در نظر گرفتن جهت هاي مناسب است. فنگ شويي به ما ياد مي دهد كه با تحليل انرژي هاي فضاي داخلی و بيرون محل كار و زندگي خود كيفيت انرژي هاي مثبت و منفي اطراف خود را شناخته و با افزايش انرژي مثبت و حذف انرژي منفي كيفيت زندگي خود را بالا ببريم. در فلسفه فنگ شويي ، چي (qi يا chi) نوعي انرژي است كه اگر در حالت مثبت باشد شنگ چي يا دم كيهاني يا انرژي حياتي ناميده مي شود و شانس خوب را به انرژي فيزيكي، روابط عاطفي و رفاه مادي تبديل مي كند و جريان داشتن درست و مناسب چي در خانه بسياري مهم است. اما اگر چي راكد بماند و نتواند جريان آزادانه اي داشته باشد، به انرژي مخربي تبديل مي شود كه شاچي يا همان شا ناميده مي شود.اين پژوهش بر آن است تا با شناسايي تأثير فنگ شويي بر معماري گامي براي بهبود كيفيت معماري بردارد. اين پژوهش با مطالعه كيفي انجام شده و روش تحقيق آن توصيفي می باشد و ابزار گردآوري داده ها مطالعه منابع مكتوب می باشد.این مقاله به ما تفهیم میکند ما با به کارگیری فنگ شویی میتوانیم محیط کار و زندگی خود را برای رسیدن به اهداف مد نظرمان (سلامتی،شادابی،موفقیت و رفاه) آماده کنیم . همانطور که امروزه بسیاری از شرکتهای غربی امریکایی و اروپایی نیز جهت پیشبرد منافعشان از این علم در انتخاب موقعیت محل ، چگونگی ساخت ،مکان مورد نظر،نقشه، معماری و دکوراسیون داخلی آن و بسیاری موارد دیگر از کارشناسان این امر کمک میگیرند.به عنوان مثال در انگلستان ساختمان برند مارکس انداسپنسرو آژانس هواپیمایی ویرجین براساس فنگ شویی ساخته و دکور شده اند.

  کلمات کلیدی: فنگ شویی ، دکوراسیون داخلی ، انرژی ، چی ، شاچی

  1-مقدمه
  منظور از دكوراسيون و معماري با استفاده از فنگ شويي ايجاد حس نشاط و هماهنگي است يعني بتوان محيطي ايجاد كرده تا بتوان حداكثر استفاده از انرژي را براي انجام فعاليت هاي مختص آن محيط بدهد. دكوراسيون بر اساس فنگ شويي كمي با دكوراسيون سنتي فرق دارد و لازمه آن از بين بردن انرژي هاي منفي و قديمي و ايجاد انرژي هاي مثبت و استفاده از آن است. يكي از موارد مهم در فنگ شويي ، پرهيز از بي نظمي است. حتي اگر از گرانترين وسايل استفاده كنيد ولي نظمي بين آنها وجود نداشته باشد ، مانند صورت نشسته است و جايگاهي در فنگ شويي ندارد.
  تهويه مناسب و نور كافي دو عامل اساسي ديگر در ايجاد انرژي چي يعني همان انرژي مثبت است.(دی،جاناتان،1962-م) بعد از اطمينان از اين سه مرحله گام بعدي با گوآ (تو،لیلیان ،2005-م)يعني داشتن نقشه اي از انرژي خانه است. طرح كلي با نقشه اصلي و واضحي كه در آن موارد مختلف مثلاً چه رنگي براي چه اتفاقي مناسب است؟ چه تصاويري براي خانه شما مناسبند؟ طرز چيدمان مبلمان و وسايل براي كمك به بهبود جريان انرژي مطرح مي شود.
  در فنگ شويي جهت قرارگيري يك خانه از اهميت بالايي برخوردار است اين جهت از اين لحاظ مورد اهميت است كه انرژي چي از اين جهت وارد خانه مي شود و براي انرژي چي نياز به اين جهت داريم. پس جهتي از خانه كه بيشترين انرژي از آن جهت وارد و خارج مي شود جهت اصلي يك خانه است.
  انرژي شامل : ورود و  خروج انسانها (درب ورودي خانه) ، نور (درب و پنجره ها و پاسيو و بالكن و نورگير) صدا (درب و پنجره ها و پاسيو و بالكن و نورگير) و ساير موارد از اين دست مي شود. بر طبق معماري و شهرسازي معمولاً جهت يك خانه در جلوي يك خانه است. خانه ها داراي پشت و جلو هستند و معمولاً درب اصلي يك خانه در جلو و درب فرعي در پشت قرار دارد. بيشترين نور يك خانه از قسمت جلويي و نور كمتر از پشت خانه تأمين مي شود. در ايران مخصوصاً در مناطق با آب و هواي معتدل و سرد ، خانه ها را جهت داشتن آفتاب زمستان رو به جنوب مي ساختند.

  2-تاریخچه فنگ شویی
   فنگ شویی بیشتر به عنوان هنر چیدمان شناخته شده است . این هنر پنج هزار سال قدمت دارد و بخاطر تاثیرات فوق العاده آن در موفقیت ، شادکامی ، سلامتی و روابط حائز اهمیت است . اگرچه فنگ شویی هنر چین باستان است ، اما امروزه در بسیاری از تمدنها نظیر آمریکا ، ژاپن و هند کاربرد دارد . فنگ شویی با انرژی محیط پیرامونمان سر و کار دارد . برای مثال اگر شما به خانه شخصی بروید ، شاید برای اولین بار و خیلی فوری احساس راحتی و آسایش داشته باشید و بالعکس ممکن است شما به خانه شخص دیگری بروید که آن خانه بسیار زیبا باشد ولی حس خوبی از آن خانه دریافت نکنید . ما با فنگ شویی متوجه می شویم که این انرژی حقیقی است و بر خیلی از چیزها می تواند تاثیرگذار باشد مانند افکارمان و چیزهایی که در محیط اطرافمان هستند . فنگ شویی از بسیاری از جهات مانند طب شرقی است با این تفاوت که توصیه های انجام شده در فنگ شویی بجای اینکه درباره افراد باشد در مورد فضاها صدق می کند . حقیقتا فنگ شویی شستشو و پاکسازی در ابعاد جسمانی و ذهنی است . فنگ شویی با جوهر هستی مرتبط است و همانطور که از نامش پیداست در بسیاری از موارد با الهام از طبیعت و شهود شیوه ها و راهکارهایی برای خلق هارمونی و تعادل در درون و بیرونمان ارائه میدهد که موجب آرامش و صلح میشود . فنگ شویی نیز مانند هر موضوع و مبحثی دارای زمینه های فکری و است که برخی رمز گونه و دشوار و برخی کاربردی هستند . مهمترین اصل فنگ شویی رفع انباشتگی و پاکسازی است . (دی،جاناتان،1962-م)فنگ شویی هنری است ساده ، انعطاف پذیر و ملموس برای افزایش نشاط ، آرامش و تعادل در زندگی روزمره که با همه سبکهای دکوراسیون سازگاری دارد . دستورات و مکاتب فنگ شویی بسیار گسترده هستند به طوری که برای کسی که تازه با آن آشنا شده ممکن است گیج کننده و پیچیده باشد ولی با بکارگیری آن میتوان شاهد تغییرات حیرت انگیزی در زندگی خود باشیم .

  فنگ شويي
  فنگ شويي را مي توان هنر طراحي نظم موزون ناميد و ريشه هاي آن را بايد در جهان بيني تاتوئيسم و باورهايش جستجو كرد. تاتوئيسم در ابتدا به عنوان يك فلسفه يا جهان بيني در زمينه هماهنگي بين انسان و محيط ، جهت رسيدن به آرامش و توازن تكيه داشت ولي به مرور زمان تبديل به مذهب غالب در چين شد.
  بنيانگذاري تائوتيسم را به لائوتسه (حكيم پير) نسبت مي دهند كه حدود 600 سال قبل از ميلاد مسيح مي زيسته و مولف كتاب تائوته چينگ مي باشد. حيكم پير نامي عامي است وعده اي تأليف اين كتاب را به گروهي از افراد با تخلص حكيم پير نسبت مي دهد كتاب ديگري كه تأليفش را به لائوتسه نسبت مي دهند ، يي چينگ يا يي جينگ است كه در آن اصول تائوتيسم مورد بحث قرار مي گيرد. تائوتيسم به بسياري از علوم و فنون چين تأثير گذاشته است. در زمينه معماري و شهرسازي در كنار ستاره شناسي و جغرافيايي چيني هنر فنگ شويي به وجود آمد كه به تعيين محل مناسب براي شكل گيري شهرها و انتخابي مناسب براي استقرار ابينه و قرارگيري مناسب فضاي داخلي و چيدمان اسباب مي پرداختند كوين لينچ (Kevin lynch) از معروف ترين معماران معاصر در مورد نقش اين باورها در شكل گيري اغلب شهرهاي عمده چين ، كره ، ژاپن و ساير مناطق آسياي جنوب شرقي داشته كه نمونه آن شكل جادويي شهر پكن مي باشد.(دی،جاناتان،1962-م)
  در فنگ شويي باستاني بر اساس شرايط جوي و محيطي زمين هر يك از عناصر پنج گانه را به يكي از جهات جغرافيايي اختصاص مي دادند كه تا به امروز در كليه متون فنگ شويي به جاي خود باقي است. جهت هاي قطب نما نيز در فنگ شويي مهم هستند. هر جهت (شمال ، جنوب ، شرق ، غرب ، شمال شرقي، شمال غربي ، جنوب شرقي، جنوب غربي) با يكي از عناصر پنجگانه در ارتباط است و بر هم تأثير دارند. هنگام دكوراسيون يا حتي هنگام ساختن ساختمان به اين جهت ها دقت مي كنند.
  آب   شمال
  چوب   شرق ، جنوب شرقي
  خاك   مركز شمال شرقي ، جنوب غربي
  فلز   غرب ، شمال غربي

  مربع لوشو
  مربع لوشو (Lo Shu Square) نوعي مربع جلدويي 3 در 3 است كه احتمالاً باستاني ترين روش استفاده از فنگ شويي است و طبق افشانه هاي چيني ، امپراتور يو آن را بر لاك يك لاك پشت غول پيكر پيدا كرد به هر خانه اين مربع يك عدد تعلق دارد.(تو،لیلیان ،2005-م)از هر طرف كه اين اعداد را جمع كنيد حاصل آن 15 مي شود. كل خانه يا ساختمان ، اتاق ، دفتر كار ، ميز و هر چيزي را مي توان بر اساس مربع لوشو و با در نظر گرفتن جدول بالا چيد تا بهترين نتيجه را بدهد و هر بخش از خانه به يك حوزه زندگي انسان (مثلاً روابط سلامتي ، حرفه ، ...) مربوط مي شود. البته از مربع لوشو به چند روش مختلف مي توان استفاده كرد.
   
  2 9 4
  7 5 3
  6 1 8

  روش رايج :
  1ـ دورنماي كاري ، شغلي ، منزلت شما از ديدگاه خودتان
  2ـ ارتباطات از هر نوع به خصوص ارتباط عاطفي ، ازدواج ، شراكت و همراهي طولاني مدت
  3ـ روابط خانوادگي ، گذشته ، نياكان شما
  4ـ خوشبختي و سعادت
  5ـ سلامتي جسمي
  6ـ خدايان و ارواح ، آنهايي كه قادر به كمك به شما هستند
  7ـ كودكان ، باروري ، خلقت ، علايق و اوقات فراغت ، هديه هاي جالب
  8 ـ دانش و تحصيلات
  9ـ شهرت ، نام نيك ، احترام

  اصول فنگ شويي در دكوراسيون داخلي
  فنگ شويي در اتاق خواب
  1ـ اتاق خواب يكي از جاهاي مهم و محل استراحت ، آرامش و كسب انرژي است. بنابراين هر گونه وسايل اضافي مانند تلويزيون ، كامپيوتر ، وسايل ورزشي و لوازم كار حتي اگر داخل كشو هستند از آن بيرون آوريد.)پاراک،نیتین:پاراک،سیما،2001-م)
  2ـ پنجره ها را باز كنيد تا هوا و اكسيژن كافي به داخل نفوذ و جريان پيدا كند.
  3ـ هنگام شب استفاده از نور شمع (وارمر) مناسب است.
  اگر اين امكان وجود ندارد ، براي تنظيم نور از سوئيچ كم و زياد كننده استفاده كنيد.
  4ـ طيف رنگي از سفيد تا شكلاتي براي اطاق خواب مناسب است.
  5ـ اتاق خواب داراي بزرگترين مبلمان است پس ايجاد تعادل در آن اهميت زيادي دارد. براي اين منظور از دو پاتختي در دو طرف تخت استفاده كنيد (يكي كافي نيست) روي آنها وسايل تزييني قرار دهيد تا انرژي را كامل كنند.
  6ـ بهتر است بالاي تخت لبه دار باشد معمولاً جنس چوب كه با پوشش نرم پوشيده شده باشد مناسب است.
  7-تصاویراتاق خواب را به دقت انتخاب کنید،زیرا تصاویر با خود انرژی قوی فنگ شویی دارند.بهترین توصیه فنگ شویی برای اتاق خواب این است که تصاویری را برگزینید که میخواهد درزندگیتان روی دهد.
  8-تختخواب را طوری قرار دهید که به راحتی از دوطرف قابل دسترس باشد.
  9-تلویزیون،رایانه و تجهیزات ورزشی را در اتاق خواب نگذارید. وقتی این اشیا در اتاق خواب موجود باشد انرژی مثبت فنگ شویی آسیب میبیند.
  10-تختخواب را درراستای امتداد در اتاق قرار ندهید.
  11-شب ها،تمامی درب ها از درب ورودی تا درب کمدها و سرویس بهداشتی ،را ببندید.این کار بهترین انرژی موجود رابرای سلامتی و رابطه عاطفی شما در فضا ایجاد می کند.کمد اتاق تان را تمیز و مرتب نگه دارید تااحساس صلح و آرامش همواره درشما برقرار باشد. شاید هر فرد از فنگ شویی برداشتی متفاوت داشته باشد. اما فنگ شویی یک اصل ثابت دارد: لذت و رویا پردازی . در اتاق خوابی که به سبک فنگ شویی طراحی شده احساس عشق ،  شادی ، التیام و آرامش میکنید.(دی،جاناتان،1962-م)

  فنگ شويي درآشپزخانه
  فنگ شويي در آشپزخانه نشانه سلامتي است بهتر است آشپزخانه نزديك در ورودي نباشد چون انرژي به راحتي از دست مي رود.
  غذا منبع انرژي است براي اينكه اين انرژي به حداكثر برسد و ضامن سلامتي باشد. لازم است در محيطي هماهنگ و سامان يافته تهيه شود تا انرژي چي يا فنگ شويي به تعامل برسد.
  از آنجاييكه ما دائماً با محيط اطراف تبادل انرژي داريم اگر آشپزخانه خوب فنگ شويي شده باشد در كيفيت غذاي پخته شده و سلامت خانواده نقش مهمي خواهد داشت.
  1ـ ميوه و سبزي را به غذاي خود اضافه كنيد
  2ـ آشپزخانه بايد از نور مناسب ، تهويه مطبوع ، پاكيزگي برخوردار و پذيراي افراد باشد.
  3ـ براي رسيدن به نتيجه بهتر آشپزخانه را ساده نگه داريد و آن را با وسايل اضافه پر نكنيد.
  4ـ وسايل اضافه را دور بريزيد.
  5ـ گاز ، يخچال و سينك را طوري قرار دهيد تا يك مثلث تشكيل دهند. به اين ترتيب بين دو عنصر آب و آتش تعادل برقرار مي شود.
  6ـ استفاده از گل هاي تازه را كه انرژي نشاط بخشي به شما مي دهند فراموش نكنيد. يك ظرف ميوه ، گلدان گل يا گل هاي طبيعي را روي ميز آشپزخانه ، لبه يا هر جاي مناسب ديگر قرار دهيم.
  7ـ از رنگ هايي كه حس خوبي در شما ايجاد مي كنند ، استفاده كنيم. معمولاً رنگ اشتها آور زرد يا طيف كم رنگ آن يعني كرم در فنگ شويي پيشنهاد مي شود. رنگ هاي قرمز ، قهوه اي و سفيد هم مناسبند. از به كار بردن دو رنگ آبي و مشكي كه به عنصر آتش در آشپزخانه اثر منفي دارند ، خودداري كنيد.
  8-سینک ظرفشویی نباید نزدیک اجاق گاز باشد.
  9-از قرار دادن توالت در مجاورت اتاق غذاخوری و آشپزخانه اجتناب شود.(تو،لیلیان،2005-م)

  فنگ شويي در حمام
  1ـ سعي كنيد براي عدم تداخل انرژي سرويس بهداشتي با ساير جاها ، در هميشه بسته باشد.
  2ـ پنجره سرويس بهداشتي حتي الامكان باز باشد. در غير اين صورت از تهويه مناسب استفاده كنيد.
  3ـ استفاده از آينه در كنار عنصر آب ،‌حس خوبي در شما ايجاد مي كند.
  4ـ انتخاب رنگ سفيد ، خاكستري كم رنگ و آبي براي اين مكان مناسب است.(تو،لیلیان،2005-م)

  فنگ شویی در ورودی وراهرو
  ورودی خانه ارتباط ما را با جامعه نشان میدهد . بنابراین ورودی باید خوانا،دعوت کننده ، دوستانه و روشن باشد . همچنین اندازه آن باید با سایز ساختمان همخوانی داشته باشد . در ورودی باید به راحتی باز و بسته شود و هرگز نباید رو به یک مانع مانند دیوار بلند یا حصار ، باز شود . همچنین باید از موار سخت ساخته شود تا نمادی از محافظت باشد . استفاده از شیشه برای درب ورودی باید خیلی کم و مجدود باشد ، و زنگ در خراب نباشد . از داشتن گاراژ ، درخت ، تیر چراغ برق در نردیکی یا جلوی درب وروردی ، به خصوص اگر آن را از دید پنهان کند و یا بر آن مسلط شود پرهیز نمایید . درب ورودی نباید به یک هال باریک یا محدود باز شود ، زیرا در حرکت آزادانه چی اختلال پیش می آید و پتانسیل هر نوع خوش شانسی را که قرار است وارد خانه شود ، محدود می کند ، چنانچه میان درب ورودی و بقیه قسمتهای ساختمان یک فضای گذار ( لابی ) مناسبی وجود داشته باشد انرژی خشن بیرونی را فیلتر و ملایم میکند ، همچنین هال خانه باید روشن و دلباز باشد و از رنگهای روشن استفاده گردد . ردیفی از آیینه های کوچک بر بالای طول دیوار یکطرف راهرو به جریان چی کمک می کند . یک راهروی ساده و شلخته چی را پیش از ورود هدر می دهد . ورودی و راهروها را نباید به انبار نگهداری اشیاء اضافی تبدیل کرد ، از آیینه آثار هنری و گل در راهروها استفاده کنید تا از انرژی استقبال کنندو بازتاب مهمان نوازی باشد همچنین دقت در کیفیت کفپوش راهروها و دیوارپوشها بسیار مهم می باشد . از گذاردن رخت آویز برای آویزان کردن لباس در این فضا خودداری کنید مگر اینکه آنها را داخل کمد یا گنجه مخصوص این کار جای دهید . کفشها هم باید در جاکفشی چیده شود . می توان جهت روشن کردن ورودی از لامپهای هالوژن و یا نورافکن های کوچک چند جهته استفاده کرد و نور را به چهار گوشه ورودی پخش نمود . بهتر است در شبها و بویژه در زمستان روشن باشد . سرویسهای بهداشتی نباید روبروی درب ورودی قرار گیرد زیرا چی وارد آنجا شده و تحلیل خواهد رفت . اتاق خواب و آشپزخانه نیز نباید روبروی درب ورودی باشند ، زیرا بطور ناخودآگاه احساس امنیت را از دست خواهید داد و اگر آشپزخانه روبروی درب ورودی باشد ممکن است مدام احساس گرسنگی کنید . در عوض بهتر است اتاق نشیمن وبروی درب ورودی باشد

  آیینه
  آیینه به دلیل قدرت بازتابندگی که دارد نقش مهمی در فنگ شویی ایفا میکند و اگر درست استفاده شود انرژی مثبت درمحیط را دو برابر میکند.پیشگامان چینی علم فنگ شویی معتقد بودندکه آیینه میتواند قدرت سلامتی،شادی و مالی را برای ساکنان حانه به همراه بیاورد.البته به شرط آن که با دقت استفاده شده و درجای درست خود قرار بگیرد.به همین منظور آینه نباید بازتاب کننده اشیا خاص در خانه باشد.
  آنچه طبق اصول فنگ شویی نباید در آینه دیده شود:
  تختخواب ها
  درب ها و پنجره ها
  سینک دستشویی
  لوازم انبار شده
  آشغال
  لبه های تیزخانه و دیوارها
  گار آشپزخانه
  یک آیینه دیگر
  تصویر مخدوش از صورت افراد خانه
  قد بلندترین فرد خاواده در حالی که سر او در آیینه جا نمی شود
  بعلاوه به این نکات نیز توجه کنید :
  چینی ها معتقدند آیینه ای که به ضلع شمالی خانه نصب شود برای صاحبش کار و بار خوب به ارمغان می آورد آیینه ای که در ضلع شرقی قرار میگیرد سلامتی و آیینه ضلع جنوب شرق هم مال و منال زیاد به همراه دارد . همچنین ضلع جنوبی خانه به هیچ وجه برای نصب آیینه مناسب نیست ، چرا که بدشانسی می آورد .
  به كارگيري فنون فنگ شويي و دكوراسيون منحصر به فرد آن در فضاي داخلي خانه ها تأثير عميقي بر بهبود و اعتلاي كيفيت زندگي تك تك اعضاي خانواده مي گذارد. با تكيه بر دانش و تجربه باستاني مي توان اظهاري داشت كه فنگ شويي راه و روش معنوي زندگي است و انسانها را قادر مي سازد تا انرژي هاي مثبت طبيعت را به درون خويش روانه سازند. كليه اصول فنگ شويي از نظر علمي به اثبات رسيده و داراي پشتوانه و استدلالهاي مستحكم عقلاني هستند. ما با استفاده از تكنيك هاي فنگ شويي معني خاصي را به هر يك از اسباب و اثاثيه منزل مان مي دهيم و از اين طريق مي توانيم انرژي مثبتي را كه از آنها ساطع مي شود را دريافت نماييم (چي). در خانه اي كه وسايل بر اساس اصول فنگ شويي چيده و طراحي شده باشند، اشياء در هارموني كامل با يكديگر و همچنين با محيط هستند. نبايد فراموش كرد كه فنگ شويي توانايي ايجاد تعادل ميان اشياء بي جان و جانداران را دارد و در واقع به نوعي روح افراد را با كائنات پيوند مي زند. انسان زمانيكه به انرژي لايزال كائنات متصل مي شود ، انرژي مثبت بي شائبه اي پيدا كرده و آن را در تمام جنبه هاي زندگي خود منعكس مي كند. اگر بخواهيد يك شبه تمام ناموزوني هاي خانه خود را با اتكا به قوانين فنگ شويي از ميان برداريد. اين امكان وجود دارد كه كمي گيج و آشفته شويد. براي درك ارزش و تفاوت هاي موجود در هر يك از قوانين فنگ شويي نيازمند زمان هستيم. در وهله اول همين كه تشخيص دهيد هر يك از وسايل خانه مي توانند چه تأثيري را برروي زندگي شما بگذارند كافيست.
  نبايد فراموش كرد كه فنگ شويي علم ارتباط و انتقال جريان انرژي ميان جانداران و جامدات است فرآيند اُنس گرفتن به فنون فنگ شويي را بايد با روند آرامي آغاز كرد تا به خوبي متوجه اين مطلب شد كه هم تغيير كوچك چگونه بر (چي) فضا تأثير مي گذارد. فنگ شويي به ما آموزش مي دهد كه كليه مظاهر زندگي اعم از : سلامت ، خانواده، سفر ، ثروت و ... همه و همه در ارتباط تنگاتنگي با كليه وسايلي هستند كه در محيط پيرامون ما واقع شده اند. نكته جالب اينجاست كه وقتي با فنگ شويي آشنا شديم، به راحتي مي توانيد كليه ناموزوني هايي را كه براي ساليان دراز با آنها زندگي مي كرده و از وجودشان بي اطلاع بوده ايم را تشخيص داده و از ميان برداريم. پيش از آشنايي با فنگ شويي چشمان شما با موانع ذهني ـ ديداري مواجه است كه توانايي ديدن صحيح را از شما مي گيرند. ولي هنگاميكه از پس لنزهاي فنگ شويي به منزل خود نگاه كنيد ، آنگاه به وضوح در مي يابيد كه ناهنجاريهاي موجود در محيط فشار عصبي عظيمي را برروح و جسمتان تحميل كرده اند و به آساني نقاط مشكل زا را پيدا مي كنيد.(پاراک ،نیتین .پاراک،سارا،2001-م)در فنگ شويي 5 عنصر اصلي كه به واسطه آنها مي توان به هارموني و تعادل دست پيدا كرد، عبارتند از :
  آتش : نهاد اشتياق و انرژي بالا
  جهت : جنوب ، شمال شرقي و جنوب غربي
  زمين : نهاد پروردگي ، ثبات و پايداري
  جهت : مركز خانه
  رنگ هاي مرتبط : بژ ، زرد كم رنگ ، ليمويي
  فلز : روشني ، قطعيت ، شفافيت و با خود صراحت ، دقت لياقت و كفايت را نيز به همراه دارد
  جهت : غرب و شمال
  رنگ هاي مرتبط : طوسي ، خاكستري و سفيد
  آب : آسايش ، تازگي ، آرامش و فراواني
  جهت : شمال و شرق
  رنگ : آبي و مشكي
  چوب : شادابي ، زندگي و نشاط و با خود شفا ، حيات ، رشد و ثروت را نيز به همراه دارد.
  جهت : شرق و جنوب شرق
  رنگ هاي مرتبط : قهوه اي و سبز (دی،جاناتان،1962-م)
  براي شروع سعي كنيد كار را ابتدا از مراحل ساده آغاز كنيد و سپس به مرور زمان به طرف مراحل پيشرفته تر گام برداريد. مبتدي ها براي دعوت فنگ شويي به داخل منازل خود بايد به نكات زير توجه كنند :
  1ـ از بين بردن ناهنجاريها
  كليه اشيايي را كه دوست نداشته و علاقه اي نسبت به آنها نداريد از محيط اطرافتان حدف كنيد. اين مرحله اجباري است و شبيه نوعي پروسه روان درماني است چرا كه اولين مرحله ايجاد هارموني و به مثابه آن انرژي چي در خانه است.
  2ـ جريان هوا و ميزان نور را تنظيم كنيد.
  اين دو عنصر براي چي خيلي مهم هستند. سعي كنيد درب ها و پنجره ها را به طور مكرر باز كنيد. براي پاكسازي هوا از دستگاه تهويه يا گياهان فنگ شويي استفاده كنيد. تا آنجاييكه مي توانيد نور طبيعي خورشيد را به خانه راه دهيد و كليه طيف هاي رنگي را به اتاق وارد كنيد.
  3- طرح باگوآ خانه خود را بكشيد.(تو،لیلیان،2005-م)
  طرح باگوآ يا نقشه انرژي خنك شويي در هر مكاني متفاوت بوده و مخصوص به همان جا مي باشد. سعي كنيد نمونه   با گوآي خانگي خودتان را طرح ريزي كرده و به تصوير بكشيد. به اين طريق ميتوانيد ارتباط مناطق مختلف منزل خود با زندگيتان را دريابيد. به عنوان مثال منطقه جنوب شرقي خانه ارتباط مستقيم با انرژي پول و ثروت دارد.
  4- در مورد 5 عنصر اصلي خنك شويي تحقيق و جهات مرتبط با آنها را پيدا كنيد.
  بايد تشخيص دهيد كه هر عنصر در كجا به درد شما مي خورد. به عنوان مثال اگر مي خواهيد در زندگي به موفقيت و كامروايي بيشتر برسيد بايد از عنصر چوب و آب در مناطق جنوب شرقي خانه بيشتر بهره بگيريد.
  5- عنصر ولادت فنگ شويي خود را پيدا كنيد.
  و با استفاده از آن خانه اي بسازيد كه از اين عنصر حمايت كند. به عنوان مثال اگر عنصر فنگ شويي شما آتش است ، بايد نماي آتش فنگ شويي را در خانه به منصه ظهور بگذاريد. به اين منظور مي توانيد از رنگ هايي نظير قرمز ، نارنجي ، ارغواني ، زرشكي ، زرد و در اشكال سه گوش و مثلثي استفاده كنيد. شما همچنين نياز مبرمي به استفاده از عناصر قوي چوبي در زندگي خود داريد چرا كه چوب آتش را تغذيه مي كند.
  6ـ عدد «كوا» ي خود را پيدا كنيد.
  با اين كار مي توانيد خود را در وضعيت مناسب قرار دهيد و به واسطه آن محل دقيق قرار دادن تخت خواب ، نهارخوري و محل كار كردن را پيدا كنيد. به عنوان مثال اگر عدد كواي شما 1 باشد در مواجهه با جهات ريز با شادي و خوشي همراه مي شويد جنوب شرقي، شرق و جنوب.(دی،جاناتان،1962-م)
  7ـ سه گانه خانگي فنگ شويي را بشناسيم.
  هميشه در منزل خود از نظر ذهني توجه دقيقي به مثلث سه گانه فنگ شويي يعني اطاق خواب ، حمام و آشپزخانه داشته باشيد.(پاراک،نیتین.پاراک،سیما،2001-م)
  نتيجه
  در میان قوانین فنگ شویی باورهایی وجود دارد که موجب دور شدن ثروت ، پول و رفاه از خانواده می شود . مردم چین علاوه بر آنکه تکنیک های جذب انرژی ثروت را در زندگی روزمره شان بکار می بندند از باورهایی که موجب دفع این انرژی ها نیز می شوند پرهیز می کنند . یکی از این باورها چکه کردن شیرهای خراب خانه در آشپزخانه و حمام است . چینی ها معتقدند چکه کردن آب موجب هدر رفتن آی و بالا رفتن مبلغ قبض آب می شود و این مساله میتواند میزان جذب ثروت را تحت تاثیر قرار دهد . چینی ها هرگز از گلهای خشک نگهداری نمی کنند و اعتقادی به نگه داشتن گلها به عنوان یادگاری ندارند . غم انگیزها را دور بریزید . دور ریختن یادگاری هایی که انسان را یاد خاطرات غم انگیز می اندازند نیز یکی دیگر از تکنیک های فنگ شویی جذب ثروت است . از این رو چینی ها حتی عکسهایی را که آنها را به یاد خاطرات غم انگیز می اندازند مثل عکسهایی که یادآوری طلاق یا شکست در یک پروژه کاری یا تحصیلی را به آنها یادآوری می کنند هرگز نگه نمیدارند . وسایل الکترونیکی خراب و نیمه سوز بخش زیادی از انرژی ها را صرف خود می کنند و تمرکز انرژی ها را برای جذب شادی ، ثروت و سرمایه از بین میبرند . پس باید برای تعمیر آنها زودتر اقدام کنید و لوازم خراب را دور بریزید تا انرژی های ثروت را بهتر و بیشتر جذب کنید .
  در ايران كتاب هاي بسياري در اين باره ترجمه و منتشر شده است و همچنين كلاس هايي براي آموزش آن برگزار مي گردد و نيز يك فيلم سينمايي به نام نارنجي پوش به كار گرداني داريوش مهرجويي با الهام از اين فلسفه و مكتب در سال 1390 ساخته شد.
  اميد كه با استفاده هر چه بيشتر از اين فلسفه و فن باستاني چيني در اصول معماري و شهرسازي و ساختمان سازي به دكوراسيون مناسب تر و چيدمان درست تر دست پيدا كرده و از بين رفتن انرژي هاي مثبت جلوگيري كنيم تا در نهايت دكوراسيون و محيط در محيط زندگي و كار انسانها را به سمت ثروت ، محبت و هماهنگي و موفقيت بيشتر سوق دهد.
  منابع
  ـ دی،جاناتان. (ترجمه:لیلا هدایت پور) (1962-م) فنگ شویی تهران: انتشارات مثلث
  -پاراک،نیتین:پاراک،سیما(ترجمه:هومن بابک نیا) (2001-م). نمادهای فنگ شویی تهران: انتشارات مثلث
  ـ تو،لیلیان. (ترجمه:حمیده معتمدرستگار) (2005-م)مبانی فنگ شویی تحصیلات تهران: انتشارات آمه

   

  feng